Motoambulanse: niezawodne wsparcie systemu ratowniczego

Szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia, w połączeniu z niezawodnym sprzętem medycznym, zwiększa szanse powodzenia akcji ratunkowej. Z tego też powodu coraz częściej podkreśla się rolę motoambulansów, a więc specjalistycznych pojazdów, które przystosowane są do udzielania pomocy medycznej w trudno dostępnych miejscach oraz warunkach – zwłaszcza w sytuacjach, gdy czas reakcji ma kluczowe znaczenie.

Motoambulanse doskonale uzupełniają system ratownictwa i są nieocenionym wsparciem dla tradycyjnych karetek pogotowia – zwłaszcza w zatłoczonych miastach, gdzie w godzinach szczytu, bardzo trudno przedostać się przez zakorkowane ulice większym samochodom.

MotoAmbulanse: motocykle ratunkowe w akcji

Motoambulanse są podstawą ratownictwa motocyklowego. Motocykle wiozące pomoc medyczną pojawiają się w coraz większej liczbie miast na mapie Polski. Doceniono bowiem korzyści, jakie płyną z wykorzystania tego typu pojazdów w systemie ratownictwa.

Specjaliści podkreślają, że czas rozpoczęcia czynności ratunkowych ma kluczowe znaczenie w przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia bądź życia. Czas decyduje nie tylko o skuteczności podejmowanych działań, ale i ewentualnych przyszłych powikłaniach i konsekwencjach zdrowotnych.

Tradycyjne karetki pogotowia walczą o każdą minutę – ograniczenia przepustowości infrastruktury drogowej, korki i zatory na drogach są jednak tym, co znacznie może opóźnić czas reakcji, a tym samym moment rozpoczęcia czynności ratunkowych. Przeszkodą może być również infrastruktura miejska – wąskie uliczki osiedlowe, brak miejsc parkingowych, wysokie krawężniki.

Wszystko to nie jest przeszkodą dla motocykli ratunkowych, które są w stanie dotrzeć szybko i sprawnie w każde miejsce, co daje możliwość motocyklistom-ratownikom rozpocząć procedurę ratunkową jeszcze przed przyjazdem zespołu pogotowia.  

Taki jest też główny cel MotoAmbulansów – ratownik ma jak najszybciej dostać się na miejsce zdarzenia, a następnie zabezpieczyć poszkodowanego/poszkodowanych przed najczęstszymi przyczynami śmierci, a więc NZK, niedrożnością dróg oddechowych czy krwotokami. W zdarzeniach, w których jest więcej ofiar, ratownik motocykla – przed przyjazdem karetki – może dokonać wstępnego podziału pacjentów według stopnia obrażeń, co już znacznie usprawnia pracę zespołu pogotowia, który następnie dotrze na miejsce.

Ratownik motocykla ratunkowego sprawdza i ocenia sytuację na miejscu zdarzenia, decyduje o wezwaniu wsparcia, ale też przystępuje do czynności ratujących życie, bowiem motocykl wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt i urządzenia medyczne, które umożliwiają udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli natomiast poszkodowany wymaga przewiezienia do szpitala, na miejsce wzywany jest ambulans. Co ważne, motocykle ratunkowe mogą służyć również jako środek transportowy organów do transplantacji czy krwi, ale też jako pojazd pilotujący karetkę.

Największe zalety motocykli ratunkowych:

  • szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia i udzielenie wykwalifikowanej pomocy,
  • brak ograniczeń związanych z infrastrukturą drogową,
  • możliwość skutecznego omijania zatorów i korków ulicznych,
  • możliwość dojazdu niemal w każde miejsce.
Motoambulanse w systemie ratownictwa

Wyposażenie i sprzęt medyczny motoambulansów

Nie ulega wątpliwości, że wyposażenie medyczne motoambulansów powinno być nie tylko niezawodne i nowoczesne, ale też – kompaktowe. Konstrukcja urządzeń medycznych, która pozwala na ich łatwy i bezproblemowy transport oraz przechowywanie, jest w tym aspekcie szczególnie istotna, bowiem całość powinna pomieścić się w kufrach umocowanych na motocyklu. Co ważne, specjalnie zaprojektowany system bagażowy umożliwia przewożenie takiego samego podstawowego sprzętu ratunkowego do zabezpieczenia poszkodowanego, który znajduje się w tradycyjnej karetce.

Ergonomia umiejscowienia osprzętu, ale i sama kompaktowość urządzeń są zatem tym, na co zwraca się największą uwagę wybierając wyposażenie medyczne motoambulansu, w skład którego wchodzą przede wszystkim automatyczny defibrylator, respirator, sprzęt diagnostyczny (pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, glukometr), sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, zestawy do tlenoterapii, akcesoria do unieruchamiania kończyn czy środki opatrunkowe różnego rodzaju (hemostatyczne, wentylowe, hydrożelowe etc.). Innymi słowy, na wyposażeniu MotoAmbulansu powinno znaleźć się wszystko, co pozwoli udzielić pierwszej pomocy w warunkach pozaszpitalnych, a więc przede wszystkim sprzęt do RKO, wentylacji, intubacji, iniekcji dożylnej czy zaopatrywania ran i krwawień.

 W związku z ograniczoną przestrzenią motocykla, sprzęt medyczny musi być starannie dobrany, kompaktowy, lekki, a jednocześnie w pełni funkcjonalny. Ze względu na specyfikę pracy, urządzenia te muszą być odporne na wstrząsy, działanie wibracji oraz zmienne warunki atmosferyczne. Warto, aby urządzenia były modułowe, co umożliwia szybkie dostosowanie zestawu do konkretnych potrzeb akcji ratunkowej.

Jednym z najczęściej wybieranych defibrylatorów jest Corpuls 1, tj. kompaktowy defibrylator z monitorem pacjenta. Tym, co szczególnie doceniają ratownicy medyczni w przypadku tego urządzenia jest fakt, że jest niewielkie, poręczne, a przy tym niezwykle funkcjonalne – zostało zaprojektowane do pracy w ekstremalnych warunkach środowiskowych.

W przypadku respiratorów, na wyposażeniu wielu MotoAmbulansów znajduje się respirator Weinmann Medumat Standard2 z trybem RKO,  który daje szybki i łatwy dostęp do skutecznej wentylacji poprzez ustawienie parametrów oddechowych na podstawie płci i wzrostu lub trybów ratunkowych dla niemowląt, dzieci i dorosłych.

Z kolei respirator Meduvent Standard jest jednym z najmniejszych i najlżejszych respiratorów ratunkowych wyposażonych w turbinę. Urządzenie umożliwia wykonywanie wentylacji niezależnie od zasilania tlenem z butli. W takiej sytuacji możliwe jest prowadzenie wentylacji mechanicznej powietrzem przez okres ok. 7,5 godziny. Respirator sprawdzi się wszędzie tam, gdzie duża odległość i warunki środowiskowe mogą stanowić wyzwanie logistyczne.

Ratownicy motokaretek doceniają rozwiązania oferowane przez RescuLine, które są wszechstronne i kompaktowe jednocześnie – bez problemu mieszczą się w bagażniku motocyklowym, zapewniając optymalną wydajność i funkcjonalność.

Jeszcze do niedawna motocykle do współpracy ze służbami ratunkowymi były rzadko spotykane, a większość z nich pojawiało się z miastach dzięki oddolnym inicjatywom. Widać zmiany w tym aspekcie, a profesjonalnie wyposażone motocykle ratunkowe, wykorzystywane są coraz częściej i stanowią doskonałe uzupełnienie funkcjonującego systemu ratowniczego.

Motoambulans

Wyszukaj produkt