Transport i przenoszenie pacjentów jest jednym z najbardziej wymagających i obciążających zadań dla ratowników medycznych czy zespołów karetek pogotowia. Pracownicy sektorów opieki zdrowotnej są szczególnie narażeni na urazy, schorzenia i dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, co niewątpliwie wiąże się ze specyfiką środowiska pracy.
Przenoszenie, podnoszenie i dźwiganie pacjenta z ograniczeniami ruchowymi jest jedną z najtrudniejszych i zarazem najbardziej wymagających czynności, jakie wiążą się z pracą personelu medycznego. Wszelkie rozwiązania, które są w stanie odciążyć ratowników, ale też wpłynąć na komfort pacjenta podczas transportu, są niezwykle istotne.
Specjalistyczny sprzęt – podstawa transportu medycznego
Specjalistyczny sprzęt, jak nosze karetkowe czy krzesełka kardiologiczne, są odpowiedzią rynku medycznego na wyzwania, z jakimi mierzą się zespoły ratownictwa medycznego. Nie tylko poprawiają one komfort pacjenta, ale również znacząco odciążają personel medyczny, niwelując ryzyko urazów.
Obciążenie fizyczne związane z przenoszeniem pacjentów wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo ratowników medycznych. Częste podnoszenie ciężkich osób, może prowadzić do urazów kręgosłupa, stawów i mięśni.
Ponadto, w wielu przypadkach, np. przy transporcie pacjentów kardiologicznych, konieczne jest przeprowadzenie szybkiej i delikatnej interwencji, co sprawia, że tradycyjne metody transportu mogą okazać się wówczas niewystarczające.
Zastosowanie nowoczesnych technologii, które minimalizują ryzyko dla ratowników i jednocześnie zapewniają maksymalny komfort pacjentom, powinny być standardem współczesnej medycyny. Inwestycja w zaawansowany sprzęt medyczny, jest tak naprawdę inwestycją w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników szpitala/pogotowia oraz samych pacjentów.
Krzesełka transportowe przystosowane są do transferu osób niepełnosprawnych, ale i poszkodowanych z różnego rodzaju urazami. Są nieocenionym wsparciem, gdy zachodzi konieczność transportu pacjentów po schodach, w ciasnej i ograniczonej przestrzeni, np. na klatce schodowej.
Innowacyjne krzesełka kardiologiczne
Specjalistyczne krzesełka kardiologiczne zrewolucjonizowały transport pacjentów o ograniczonej mobilności. Ułatwiają wykonywanie procedur i czynności medycznych, a tym samym zapobiegają powstawaniu zespołów przeciążeniowych u pracowników służby zdrowia. Są jednocześnie niezastąpionym rozwiązaniem w opiece nas osobą chorą w warunkach domowych.
Najważniejsze cechy krzesełek kardiologicznych:
- Ergonomia i komfort – projektowane są z myślą o wygodzie pacjenta oraz ratowników medycznych. Krzesełka posiadają regulowane zagłówki i podłokietniki, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Siedziska i oparcia wykonane są z materiałów amortyzujących.
- Stabilizacja i bezpieczeństwo – zaawansowane systemy pasów bezpieczeństwa i podpórek, utrzymują pacjenta w stabilnej pozycji, zapobiegając niekontrolowanych ruchom podczas transportu.
- Lekkość i mobilność – krzesełka kardiologiczne projektowane są tak, aby były łatwe w przenoszeniu i manewrowaniu – nawet w ciasnych pomieszczeniach. Wykorzystanie lekkich, ale wytrzymałych materiałów pozwala na zmniejszenie wagi krzesełka, co jest niezwykle ważne dla ratowników medycznych. Bardzo ważna jest również szerokość kół, która zapewnia pełną mobilność na każdym rodzaju nawierzchni.
- Kompaktowa konstrukcja – dla łatwiejszego transportu i przechowywania sprzętu, krzesełka transportowe mają zazwyczaj składaną konstrukcję, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Jednocześnie są szybkie w rozkładaniu i gotowe do użycia w kilka sekund, co jest bardzo ważne w sytuacjach awaryjnych.
- Łatwość czyszczenia i dezynfekcji – w obliczu wielu zagrożeń epidemiologicznych, łatwość utrzymania czystości jest ważna dla utrzymania wysokiego standardu higieny, co jest kluczowe w środowisku medycznym.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli krzesełek kardiologicznych, które różnią się zastosowanymi technologiami i funkcjonalnościami. Niżej prezentujemy rozwiązania które cieszą się dużą popularnością oraz uznaniem służb medycznych:
- Krzesełko kardiologiczne Medirol Rolman – waży zaledwie od 13,5 kg do 14,5 kg (w zależności od konfiguracji), a jego niewielkie wymiary sprawiają, że znakomicie sprawdzi się jako wyposażenie ambulansu. Jest to jedno z najlżejszych krzesełek dostępnych na rynku. Rozkładany system płozowy ułatwia transport pacjenta po schodach. Dopuszczalne obciążenie wynosi aż 180 kg.
- Krzesełko kardiologiczne Meber Extra 670 z systemem płozowym wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją, która umożliwia optymalne rozłożenie ciężaru pacjenta, co sprawia, że jego transport staje się prostszy i mniej obciążający dla operatora. Płozy o specjalnej konstrukcji gwarantują doskonalą przyczepność i pozwalają na komfortowe manewrowanie po schodach. Dopuszczalne obciążenie wynosi aż 200 kg.
- Krzesełko kardiologiczne MeBer Kuma wyposażone jest w system płozowy o napędzie elektrycznym, co ułatwia transport pacjenta po schodach – zarówno w górę, jak i w dół, a jednocześnie zdecydowanie zmniejsza wysiłek operatora/ratownika medycznego.
- Fotel kardiologiczny Medirol Clubman – jest lekki (16 kg), wygodny i kompaktowy – zapewnia bezpieczny transport pacjenta w każdym kierunku i na wszystkich rodzajach podłoża. Krzesełko sprawdzi się również w przypadków pacjentów bariatrycznych, bowiem jego obciążenie maksymalne wynosi aż 250 kg.
Nowoczesne krzesełka kardiologiczne stanowią niezastąpione narzędzie w arsenale ratowników medycznych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, znacząco poprawiają one komfort i bezpieczeństwo pacjentów i pracowników służby zdrowia. Jednocześnie redukują one obciążenie fizyczne ratowników, minimalizując ryzyko urazów związanych z transferem pacjentów.
W obliczu rosnących wyzwań w medycynie ratunkowej, inwestycja w nowoczesne krzesełka kardiologiczne jest krokiem w stronę bardziej efektywnego i bezpiecznego transportu medycznego. Jednocześnie minimalizując one ryzyko urazów, zespołów bólowych i innych powikłań zdrowotnych.