CCSV jest innowacyjnym trybem oddechowym wspomagającym resuscytację krążeniowo-oddechową – stanowi zaawansowane rozwiązanie wspierające RKO i optymalizujące dostarczanie tlenu do tkanek w trakcie zatrzymania krążenia.
W obszarze medycyny ratunkowej i intensywnej terapii dynamiczny rozwój technologii umożliwia coraz bardziej precyzyjne i skuteczne leczenie pacjentów w stanie zagrożenia życia. CCSV nie tylko redefiniuje standardy RKO, ale także otwiera nowe możliwości w terapii pacjentów w stanie krytycznym.
Spis treści:
CCSV – co to jest i jakie ma zastosowanie?
CCSV jest akronimem utworzonym z pierwszym liter słów Chest Compression Synchronised Ventilation odnoszącym się do wentylacji zsynchronizowanej z uciskami klatki piersiowej. Tryb ten został opracowany wyłącznie do celów resuscytacji, a jego istotą jest zastosowanie mechanicznego oddechu zsynchronizowanego z każdym uciśnięciem klatki piersiowej.
Kluczowym celem tego trybu jest poprawa efektywności ucisków klatki piersiowej poprzez minimalizację negatywnych skutków tradycyjnej wentylacji mechanicznej, takich jak przerwy w kompresjach, nieprawidłowe ciśnienie w klatce piersiowej czy zaburzenia perfuzji.
W tradycyjnym podejściu do RKO – podczas zatrzymania krążenia – wykonuje się cykliczne przerwy w uciskach klatki piersiowej w celu przeprowadzenia oddechów ratowniczych lub wentylacji mechanicznej. Powoduje to przerwanie generowanego ciśnienia w klatce piersiowej, co negatywnie wpływa na perfuzję mózgu i mięśnia sercowego. CCSV, działając w sposób zsynchronizowany z uciskami, umożliwia równoczesne prowadzenie obu działań, zwiększając efektywność resuscytacji i ograniczając przerwy w kompresjach.
Co najważniejsze, CCSV ma zastosowanie zarówno przy ręcznym uciskaniu klatki piersiowej, jak i przy wykorzystaniu urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Można go również zintegrować z procesem defibrylacji.
Tryb ten stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod wentylacji, a jednocześnie niesie za sobą wiele pożądanych efektów – zwiększa wymianę gazową, a także poprawia hemodynamikę. Podczas resuscytacji z wykorzystaniem CCSV uzyskiwany jest większy przepływ krwi w naczyniach serca i mózgu oraz pozostałych narządów, a także zwiększone utlenowanie krwi. Najważniejszymi korzyściami z punktu widzenia pacjenta są: poprawa ciśnienia tętniczego, wymiany gazowej, a także poprawa parametrów hemodynamicznych.
Tryb CCSV bazuje na precyzyjnej synchronizacji cykli wentylacyjnych z rytmem ucisków klatki piersiowej. W trakcie każdego ucisku generowane są zmiany ciśnienia w klatce piersiowej, co wpływa na przepływ krwi w układzie krążenia. Zasada działania CCSV polega na wykorzystaniu tych naturalnych zmian ciśnienia do wspomagania wentylacji, co prowadzi do bardziej efektywnego dostarczania tlenu do organizmu.
Zastosowanie CCSV w praktyce klinicznej
- Resuscytacja w warunkach przedszpitalnych
W sytuacjach zatrzymania krążenia w warunkach przedszpitalnych, gdzie każda sekunda jest na wagę złota, tryb CCSV pozwala ratownikom medycznym na jednoczesne prowadzenie efektywnej wentylacji i ucisków klatki piersiowej bez konieczności ich przerywania. Urządzenia wyposażone w ten tryb mogą być stosowane w ambulansach i przez zespoły ratownicze, które mają ograniczony czas na przywrócenie krążenia.
- Oddziały intensywnej terapii
Na oddziałach intensywnej terapii CCSV jest stosowany u pacjentów wymagających zaawansowanego wspomagania wentylacji podczas prowadzenia resuscytacji. Umożliwia to prowadzenie procedur w sposób bardziej zorganizowany i precyzyjny, zwłaszcza w sytuacjach, gdy pacjent wymaga ciągłego monitorowania.

Weinmann: CCSV w innowacyjnym respiratorze transportowym
CCSV jest trybem oferowanym przez respiratory transportowe marki Weinmann. By mieć do niego dostęp niezbędny jest respirator Medumat Standard2 z uruchomioną funkcją „Pomiar przepływu + ASB”. W trybie CCSV, za pomocą triggera, częstość wentylacji dostosowywana jest do ucisków klatki piersiowej.
Respirator Weinmann Medumat Standard2 w trybie CCSV prowadzi do synchronizacji oddechów ratowniczych z masażem pośrednim serca. Może zostać wdrożony wyłącznie u pacjenta zaintubowanego. Co najważniejsze, w trybie tym ratownik może skupić się wyłącznie na masażu serca, gdyż CCSV autonomicznie i automatycznie rozpoznaje uciśnięcia, zapewniając optymalną wentylację. Warto podkreślić, że zastosowanie trybu Chest Compression Synchronised Ventilation pozwala prowadzić masaż w sposób ciągły, bezpośrednio skracając czas „hands-off”, ale też pomijając przerwy, w których standardowo wykonywane są oddechy ratownicze.
Tryb CCSV może być zsynchronizowany z defibrylacją – wentylacja przerywana jest automatycznie na czas obsługi defibrylatora, natomiast wznawiana jest po wykonaniu defibrylacji i dokonaniu oceny rytmu pacjenta i ponownym podjęciu masażu pośredniego klatki piersiowej.
Przeczytaj również: MEDUtrigger – unikalna funkcjonalność respiratorów Weinmann
CCSV – wyższy poziom resuscytacji
Chest Compression Synchronized Ventilation (CCSV) to przełomowe rozwiązanie w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, które skutecznie łączy dwa kluczowe elementy RKO – wentylację i uciski klatki piersiowej – w jednym zsynchronizowanym procesie. Dzięki precyzyjnej synchronizacji cykli wentylacyjnych z kompresjami, CCSV zwiększa skuteczność resuscytacji, poprawia utlenowanie tkanek, przy zachowaniu skutecznej ewakuacji CO2.
Jego zastosowanie w praktyce przedszpitalnej czy intensywnej terapii sprawia, że CCSV staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem w nowoczesnej medycynie ratunkowej. Dzięki temu trybowi, zespoły medyczne mogą działać skuteczniej, zwiększając szanse pacjenta na przeżycie i pełny powrót do zdrowia. CCSV nie tylko redefiniuje standardy RKO, ale także otwiera nowe możliwości w terapii pacjentów w stanie krytycznym.